Edukacja, sport, rozrywka – tymi słowami możemy podsumować VII Międzynarodowy Przegląd Walk Scenicznych „Na Wyspie Skarbów” – Głogoczów 2022. Cudowna atmosfera w przyjaznym miejscu jakim jest WDK Głogoczów. Publiczność szybko złapała piracki klimat i bawiła się przednio w rytm uderzeń szabel i muzyki barda Pawła Zyguckiego. Swoje występy przedstawiło 5 grup (20 osób). Armaty, dynamit, pistolety, bandera z czaszką i piszczelami i chmura dymu wypełniła scenę gdy aktorzy przenosili swoich widzów w świat pirackich krucjat. Piotruś Pan i kapitan Hak 40 lat później, Mery, Babciny syrop na dobranoc, Pyskaty Skarb oraz Ostatni rejs Karmazynowej Mureny były poddane ocenie Jury. Ostatecznie 1 miejsce zdobył nasz Teatr Walki, 2 miejsce goście ze Słowacji, a 3 miejsce wywalczyły Szermjeże. Drugi dzień obfitował w atrakcje edukacyjne. Grupy pracowały nad motywacją i rozważnym podejściem do życia, a wszystko to pod batutą maestro Dariusza Zielińskiego. Następnie swoimi aktorskimi umiejętnościami podzieliły się dziewczyny z Grupy Szermjeże. Dwa dni cudownych chwil w międzynarodowym gronie przyjaciół, których łączy wspólna pasja i cel: tworzyć, edukować i propagować szermierkę sceniczną, podnosić jej atrakcyjność ku chwale naszego widza i swojej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt: Burmistrzowi Myślenic, Gminie Myślenice, Powiatowi, MOKiS-owi, WDK – Głogoczów, Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, oraz wolontariuszkom z Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w VII Międzynarodowym Przeglądzie Walk Scenicznych „Na Wyspie Skarbów” – Głogoczów 2022. Tym razem nasi Goście i my przeniesiemy Was w czasy gdy na morzach i oceanach pływali piraci i korsarze. Jak co roku czeka na nas wiele atrakcji:

  • koncert szant
  • budowanie skrzyń pirackich
  • korsarska pizza 
  • warsztaty motywacyjne Akademii Mistrzów
  • warsztaty szermierki teatralnej SZERMJEŻY – (pisownia zgodna z nazwa Grupy)
  • biesiada z niesamowitym, staropolskim żurkiem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. 
  • gry i zabawy z Klubem Fantastyki 

To wszystko pod Patronatem Burmistrza Myślenic i dzięki wsparciu: Powiatu Myślenickiego, Gminy Myślenice, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Kierownictwa Domu Kultury w Głogoczowie oraz wolontariuszy z Małopolskiej Zgrai Sarmackiej i naszego Teatru Walki.

Zapraszamy 01.10.2022r. – Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie

 

 

TEATR WALKI zawitał do Lublina, gdzie na zaproszenie Stowarzyszenia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej na dziedzińcu Zamku pokazaliśmy nasze szermiercze umiejętności. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła i mogliśmy w sprzyjających warunkach spotkać się z wielopokoleniową widownią, którą następnie zaprosiliśmy do szermierczych ćwiczeń. Zdjęcia i filmy ze strony internetowej Gazety Wyborczej.

 

 

 

 

 

13

sie

autor: legal76

Aktorzy TEATRU WALKI na zaproszenie Mistrza szermierki Petera Kozy jako jedyna grupa z Polski uczestniczyli w święcie „Bratislava Coronation Days 2022”. Znaleźliśmy się pośród przedstawicieli szermierczego świata ze Słowacji, Czech i Węgier. To wielki zaszczyt ale również wielka odpowiedzialność, by wypaść godnie przed Mistrzem i liczną międzynarodową publicznością. W naszej opinii sprostaliśmy zadaniu, a nasze szermiercze opowieści były dobrze przyjęte i nie odstawały jakością od innych. Poprzeczka była wysoko, sam zapraszający nie uznaje amatorskiego podejścia do tematu, a i grupy z innych krajów były nam znane ze swojego profesjonalizmu i ogromnego doświadczenia. Choć nie była to rywalizacja pomiędzy grupami czuliśmy, że walczymy o przychylność widza. Ostatecznie się udało, otrzymaliśmy gromkie brawa i liczne słowa pochwały.
Dziękujemy za zaproszenie, opiekę, wikt i opierunek. Bardzo było nam miło znowu Was spotkać i wymienić szermiercze doświadczenia.
 

23

cze

autor: legal76

Jak co roku w czerwcu TEATR WALKI ma czas relaksu. Jak zwykle spędza go z przyjaciółmi na wodzie, a dokładniej wcielając się w piratów i żeglując po wybranych jeziorach. Tak było i tym razem. 

 

W dniach 30.04 do 1.05.2022r. TEATR WALKI miał ogromna przyjemność uczestniczyć w świętowaniu XX-lecia Powrotu Bractwa Śródziemia. Przemarsze, spotkania z publicznością, opowiadanie o swoich pasjach, gry i pojedynki wypełniły te świąteczne dni. A w sobotę wieczorem aktorzy TEATRU WALKI wystąpili na Rynku w Bielsku Białej do muzyki na żywo podczas Koncertu Muzyki Filmowej.

 

Aktorzy Teatru Walki odpowiadając na zaproszenie naszych Przyjaciół z Powrotu Bractwa Śródziemia uczestniczyli w Koncercie Muzyki Filmowej „Wojownicy Srebrnego Ekranu”, który odbył się 27 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Orkiestra Obligato prowadzona przez Maestro Jerzego Sobeńko przeniosła nas oraz komplet publiczności w klimat ulubionych filmów.

Z wielką radością przygotowaliśmy szermierczą inscenizację do utworów „Przygody Pana Michała” oraz składanki utworów z filmu „Piraci z Karaibów”.

Był to koncert charytatywny, z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym gościom z Ukrainy.

 

25

lut

autor: legal76

Inauguracja XIII Dni Komedii dell’Arte – Białogłowy w pludrach. To unikalne widowisko łączące w sobie komedię dell’Arte, taniec i sztukę walki. Zawikłana intryga, pełna gagów i lazzi, wzbogacona spektakularnymi pojedynkami, akrobatycznymi popisami oraz wysmakowanym ruchem i gestem, tworzy prawdziwą ucztę teatralną.

Zadłużona po uszy Signora Prudencja wraz ze służącym ucieka przed windykatorem. Syn zmarłego kupca Gonzagi wyrusza, aby wypełnić ostatnią wolę ojca. Klaudia, córka Pantalone, uchodzi potajemnie z domu przed zaplanowanym przez ojca ślubem. Drogi podróżnych przetną się w zapomnianej przez ludzi starej karczmie, która stała się kryjówką zbójeckiej szajki… Do jej progów zbliżają się też nieustępliwy windykator i zrozpaczony ojciec. Kto wyjdzie cało z tej kabały?
 
To była ogromna przyjemność stanąć na deskach TEATRU LUDOWEGO i wpleść nasze układy szermiercze w tak przyjemną w odbiorze sztukę. Dziękujemy Studio Dono (Trupa Komedianty), Balet Dworski Cracovia Danza za pasjonującą przygodę. A efekt naszej bogatej współpracy można obejrzeć na zdjęciach w dziale Galeria.

Tęskniąc za wszechobecną normalnością postanowiliśmy na początku stycznia zorganizować Noworoczny Turniej Rapiera. To już druga edycja tego Turnieju. Tym razem zawodnicy spotkali się, by zawalczyć o Skarb Piratów. Turniej nasz nie jest typowym turniejem szermierczym, gdyż zawodnicy posługują się bronią z oprawą historyczną. Kosze broni oraz stroje nawiązują do wybranej epoki. Tym razem padło na piratów. Aby zdobyć Skarb Piratów należało zdobyć jak najwięcej punktów w czterech konkurencjach nazwanych zagadkowo: Sprawnie, Celnie, Zwinnie i Pojedynkowo. Świetna zabawa z klimatyczną szermierką historyczną przyniosła wiele radości uczestnikom. W efekcie zdrowej rywalizacji główną nagrodę zdobyła Paulina Pająk. Organizator Turnieju wyróżnił ponadto Marka Galicę za nieprzeciętny szyk i grację podczas działań przygotowawczych i zaczepnych podczas turniejowych zmagań.
W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Grażynie Kosibie oraz Dyrekcji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach za udostępnienie sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury. Zapraszamy do galerii.

 

2 października na scenie Domu Kultury w Głogoczowie spotkaliśmy się na corocznym Przeglądzie Walk Scenicznych. Tytuł wydarzenia „NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI” od razu przywołał temat, którym były GWIEZDNE WOJNY. Wszechobecna MOC wypełniła pomieszczenia Domu Kultury. Miecze świetlne zabłysły, a Rycerze Jedi zmierzyli się z Sithami. Ocenie Jury poddane były Grupy, które przedstawiły dwa pojedynki w kategorii dowolne oraz ze świata STAR WARS. Jury po obejrzeniu wszystkich pojedynków zadecydowało przyznać 1 miejsce Grupie SzermJeże z Warszawy, 2 miejsce przypadło Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, a 3 miejsce Teatrowi Walki. Tuż za podium uplasowała się Grupa Powrót Bractwa Śródziemia. Dzięki sponsorom: Burmistrzowi Myślenic, Starostwu Powiatowemu, Myślenickiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu mogliśmy nagrodzić wszystkich uczestników atrakcyjnymi nagrodami. Jak co roku, dzień po widowisku wszyscy uczestnicy brali udział w warsztatach walki scenicznej prowadzonej przez Trenera Leszka Galicę.