Recenzje

Finał projektu ” Barska: Zawiąż Konfederację”, realizowanego przez stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej dzięki wsparciu programu „Patriotyzm Jutra”, odbył się w Kasztelu w Szymbarku w dniach 8 – 9 grudnia 2018 r. 

Projekt, realizowany w okresie od września do listopada 2018 r. na terenie województwa małopolskiego – w Bieczu, Gorlicach i Starym Sączu,  miał na celu przybliżyć dzieje Konfederacji Barskiej w 250. rocznicę jej zawiązania (1768 – 2018). Projektowany w stulecie odzyskania niepodległości miał ukazać także początki polskich zmagań o wolność i niepodległość. Projekt opierał się na innowacyjnej metodzie larp, czyli połączeniu gry fabularnej, symulacji historycznej i dramy szkolnej. W fazie realizatorskiej projekt polegał na przeprowadzeniu w dniach 27 – 28 września 2018 r. w auli naszego Liceum warsztatów  dla klasy 1c, 2c i 2ab. Zgodnie z założeniami projektu do udziału w finale zostali zaproszeni najlepsi „aktorzy”. 17 uczniów z naszego LO (na 40 z trzech wytypowanych szkół) zostało zaproszonych na finałową rozgrywkę projektu wykorzystującego edularpy:”Barska: Zawiąż Konfederację” do Kasztelu w Szymbarku. Cała sobota upłynęła na warsztatach szermierczych (pod okiem Profesjonalnego Trenera szermierki – pana Leszka Galicy z Teatru Walki), teatralnych, tanecznych (pod okiem  Chorea Antiqua i Corona Florum) i językowych, aby przybliżyć i pozwolić wejść całym ciałem i duszą w epokę   połowy XVIII wieku. W niedzielę odbył się bardzo widowiskowy larp, który przeniósł uczestników w czasy Konfederacji Barskiej. Przeprowadzony został przez kilkunastu animatorów, którzy tak jak i wszyscy uczestnicy występowali w strojach historycznych. „Patria czy partia” to larp rozgrywający się w 1770 roku (dwa lata po wydarzeniach przedstawianych na I etapie w szkole), w którym do pałacu Marii Amalii Mniszech goszczącej swoje magnackie przyjaciółki i czołowych polityków konfederacji przybywa rozbity oddział księcia Marcina Lubomirskiego . Konfederatom przyszło debatować nie tylko nad przyszłością ruchu, ale i przyjmować francuskiego generała Dumourieza, tureckiego posła, tropić złodziei regimentowego skarbca, szukać winnych spalenia zamku, czy przygotować zasadzkę na rosyjskiego generała Wojejkowa. Oczywiście nie zabrakło amorów, flirtów, tańców dworskich i pojedynków. Na koniec zasiedliśmy do stołów na staropolskiej uczcie. Informacje na temat projektu i finału na stronie stowarzyszenia Pospolite Ruszenie szlachty Ziemi Krakowskiej https://www.facebook.com/pg/PospoliteRuszenieKrakow/photos/?ref=page_internal oraz http://www.barska1768.pl/

Opieka i uczestnicy: pani Monika Kowalska – Orlewska i Ewa Knybel.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Elżbiety Knapik – Dyrektor Biblioteki Biecz i równocześnie partnera projektu za współpracę i zaproszenie uczniów bieckiego liceum do wzięcia udziału w tym niezwykle ciekawym i inspirującym przedsięwzięciu.

http://www.muzeum.gorlice.pl/wydarzenia-kulturalne/art/barska%20zawi-konfederacj

 

Kultura Rafał Podmokły 9 października 2018 Wydanie 36/2018

III edycja Międzynarodowego Przeglądu Walk Scenicznych jaka odbyła się w WDK Głogoczów potwierdziła, że tego typu pojedynki to już niemal odrębna dziedzina sztuki filmowej i teatralnej.

Ci, którzy widzieli poprzednie edycje przeglądu mają pewnie jeszcze świeżo w pamięci kapitalne sceny z „Pana Wołodyjowskiego”, albo „Janosika”, czy „Rob Roya”. Tegoroczna edycja odbywająca się pod hasłem „Szranki i konkury na przestrzeni epok” również pełna była takich objawień i perełek. Mimo iż w dużym stopniu skład osobowy grup, które wzięły udział w tej rywalizacji był podobny co rok temu, w żadnym razie nie miało się wrażenia, że gdzieś to już widzieliśmy. Być może stało się tak również z powodu zmiany formuły tego konkursu, który tym razem był podzielony na trzy kategorie: Antyk-Średniowiecze, Renesans-Oświecenia i Freestyle.

Uczestnicy do tych kategorii podeszli z wielką pomysłowością i poczuciem humoru. Oglądaliśmy w tym roku zatem już nie odwzorowania słynnych scen filmowych, ale zabawne trawestacje i nawiązania często tyczące się różnych symboli kulturowych ze świata literatury, sztuki, filmu etc. W scence „Miłosne opętanie” występowała chociażby wiedźma łudząco podobna do postaci z legendarnego horroru „Krąg”, a w urzekającym lekkością „Uroczym wieczorze” mogliśmy się przekonać jak dwoje utalentowanych ludzi potrafi w formie walki na szpady strawestować sceny, czy też treść filmu „La La Land”.

Wszystkie scenki, czy minispektakle scenicznej walki jakie widzieliśmy na przeglądzie zostały zrobione z przymrużeniem oka, choć na takim „Miłosnym opętaniu” autentycznie można było się przestraszyć. Podobnie jak rok temu niezwykle żywiołowym i dynamicznym przedstawieniem wykazali się goście ze Słowacji z Bańskiej Bystrzycy, których pamiętamy z ubiegłorocznego „Janosika”. Jedną z gwiazd wieczoru, chociaż nie wziął udziału w żadnej walce, był również boski Neron. O atmosferę muzyczną odpowiednią dla opisywanych epok zadbał Andrzej Chorabik, który jak to już kiedyś napisaliśmy, jest jednoosobową orkiestrą, bo potrafi grać na czterech bardzo nietypowych instrumentach i na dodatek jego repertuar obejmuje utwory z najprzeróżniejszych stylistyk i epok muzycznych.

W przeglądzie wzięli udział: Małopolska Zgraja Sarmacka, Contra Omnes Polonica Schola Secata, Cassanowa – Społeczność Wesołych Szermierzy z Bańskiej Bystrzycy, Fencing Arts oraz Teatr Walki. Małopolska Zgraja Sarmacka zaprezentowała spektakle: „Prawdziwa miłość Nerona”, „Co by było gdyby Helena Bohuna dopuściła” oraz „Miłosne gierki”. Contra Omnes Polonica Schola Secata wystapiła z „Awanturą o wybranka” oraz „Pojedynkiem dam”. Cassanowa – Społeczność Wesołych Szermierzy z Bańskiej Bystrzycy pokazała „Opowieść o wyborze kobiety” i „Kobieta nigdy nie ma woli”. Fencing Arts oczarował publiczność „Uroczym wieczorem”, zaś Teatr Walki przeraził nie na żarty „Miłosnym opętaniem”.

Jury miało dylemat, kto powinien otrzymać najwyższe wyróżnienia, ale ostatecznie zadecydowano że I nagrodę w kategorii Antyk-Średniowiecze otrzymała „Prawdziwa miłość Nerona”, w Renesansie i Oświeceniu górą byli Słowacy z „Opowieścią o wyborze kobiety”, we Freestylu nie miał sobie równych Teatr Walki z „Miłosnym opętaniem”, zaś Grand Prix, które w tym roku było przyznawane przez publiczność przypadło Fencing Arts za ich „Uroczy wieczór”.

Rafał Podmokły AUTOR ARTYKUŁU

 

Relacja telewizyjna z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=pmBt1ndltRY

II PRZEGLĄD WALK SCENICZNYCH – GŁOGOCZÓW 2017

W sobotnie popołudnie w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie do broni przystąpili sławetni mężowie i nieziemskiej urody damy, tym samym przenosząc zgromadzoną publiczność na plan największych produkcji filmowych spod znaku “płaszcza i szpady” i nie tylko.
Wszystko to za sprawą odbywającego się po raz drugi Przeglądu Walk Scenicznych, który ponownie zorganizowali: Teatr Walki oraz Dom Kultury w Głogoczowie.

Podczas występów poszczególnych grup mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się na plan takich arcydzieł światowego kina jak choćby: “Rob Roy” czy też “Kill Bill”. Każda scena odgrywana była z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły, a największe wrażenie robiły spektakularne pojedynki,podczas których aktorzy prezentowali swoje niesamowite umiejętności we władaniu szablą, mieczem czy też szpadą. Gra świateł oraz udźwiękowienie pokazów, pozwalało jeszcze bardziej poczuć atmosferę tego spektaklu.
Tegoroczny przegląd ponownie miał charakter międzynarodowy, bo oprócz grup z Polski nie zabrakło również grupy ze Słowacji, która jest jednocześnie laureatem zeszłorocznej edycji festiwalu.

Wygląda na to, że to wydarzenie wpisało się już na dobre w cykl imprez organizowanych przez Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie, zatem z niecierpliwością czekamy na to kolejne już za rok.

Poniżej prezentujmy materiał wideo, który najlepiej przekaże ducha walki jaki panował na scenie oraz galerię zdjęć.

 

logo_gm
20.10.2016r. Scena, walka, widowisko, sztuka

Każdy, kto widział chociaż jeden film z Brucem Lee, Jackiem Chanem, jedną z części Matrixa, albo jakąkolwiek produkcję z gatunku „płaszcza i szpady” wie; ile w obecnym kinie znaczy umiejętność sprawnego posługiwania się bronią, znajomość sztuk walki i sprawność fizyczna. To wszystko można było oglądać na żywo podczas Pierwszego w Polsce Przeglądu Walk Scenicznych

Można zaryzykować stwierdzenie, że ruch sceniczny związany ze sportami walki, to już w zasadzie odrębna dziedzina kina i teatru. Idąc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu coraz częściej organizowane są warsztaty dla aktorów, które mają przysposabiać przyszłych artystów do wiarygodnego odtwarzania scen chociażby z Trylogii.

Z tego typu imprezą mieliśmy również do czynienia w WDK Głogoczów, gdzie odbył się po raz pierwszy w Polsce Przegląd Walk Scenicznych. Inicjatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia był dyrektor Teatru Walki i Podkomorzy Małopolskiej Zgrai Sarmackiej Leszek Galica. Na jego wezwanie zjechali do Głogoczowa aktorzy, rekonstruktorzy, tancerze, sportowcy, a także ludzie zafascynowani „białą bronią” i historią.

Wystąpili: Parafialny Klub Sportowy „Jakub” z Więcławic Starych (Michałowice), Małopolska Zgraja Sarmacka, Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego z Krakowa „Comhlan”, Krakowska Szkoła Aktorska i Telewizyjna „SPOT”, Akademia Teatralna z Białegostoku oraz zespół ze Słowacji „Spolocnosc Veselych Sermiarov – Cassanova” z Bankiej Bystrzycy.

W trakcie kilkunastu krótkich pokazów walki scenicznej jurorzy konkursowi uznali, że to właśnie zespół ze Słowacji zasłużył na pierwszą nagrodę. Druga przypadła Rafałowi Domagale z Akademii Teatralnej w Białymstoku za pokaz „Pomocna dłoń”, zaś trzecia Katarzynie i Krystynie Macioszek z Wszechnicy Szermierczej za „Balladynę i Alinę fallout”. Wyróżniono również: Małopolską Zgraję Sarmacką za „Karczmę” i „Honorowy pojedynek”, zaś Zespoł Tańca Irlandzkiego i Szkockiego za pierwszy taniec, a Stowarzyszenie Parafialny Klub Sportowy „Jakub” za walory edukacyjne szermierki sportowej.

W drugim dniu imprezy wszyscy jej uczestnicy mogli swoje umiejętności podnosić na warsztatach jakie zorganizował dla nich Klub „Fencing Arts”, a spotkanie z instruktorem było dla nich również okazją do wymiany doświadczeń scenicznych.

Rafał Podmokły

kmy_2szary

Przegląd Walk Scenicznych w Głogoczowie

PRZEGLĄD WALK SCENICZNYCH W GŁOGOCZOWIE

W sobotę 8 października na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie odbył się międzynarodowy Przegląd Walk Scenicznych. Imprezę teatralną zorganizował Dyrektor “Teatru Walki” Leszek Galica z Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.

W przeglądzie uczestniczyli aktorzy, artyści, rekonstruktorzy historyczni, sportowcy i tancerze. Wykonawcy w historycznych strojach odtwarzali sceny walk na szable, szpady i rapiery.

Jurorami widowiska była widownia, która poprzez swoje brawa i emocje oceniała występy.

Pierwsze miejsce za dostarczenie wielu niezapomnianych wrażeń otrzymała słowacka grupa CASSANOWA  z Banskej Bystrice , drugie miesce za Pomocną Broń otrzymał Rafał Domagała oraz trzecie miesce które przypadło Wszechnicy Szermierczej za reinterpretacje mitu polskiego Balladyna i Alina.

11.04.2016r.

 Chroberz - chroberz.info serwis informacyjny miejscowości

 

 

 

Niedzielne popołudnie niestety nie rozpieszczało nas pod względem warunków pogodowych, ale nie przeszkodziło to krakowskiej szkole szermierki Małopolska Zgraja Sarmacka zaprezentować świetnego mini widowiska w iście XVII wiecznym stylu.

Niedzielny pokaz był zwieńczeniem dwudniowego zgrupowania krakowskich pasjonatów historii i szermierki. Tytułem przedstawienia były Sienkiewiczowskie Szranki, mieliśmy więc wszystko co w powieściach Henryka Sienkiewicza najlepsze, a więc pojedynki o piękne damy, napady zbójów na karoce, wypitkę i bitkę w karczmie, a także odzwierciedlony w każdym szczególe pojedynek Michała Wołodyjowskiego i Andrzeja Kmicica. Znamienne było to, że gdy zaczynał się pojedynek na „śmierć i życie” tak jak w sienkiewiczowskim „Potopie”, tak i w Chrobrzu zaczął padać deszcz 🙂

Autor: Paweł Bochniak, chroberz.info