Jak co roku na początku stycznia zorganizowaliśmy Noworoczny Turniej Rapiera. To już czwarta edycja tego Turnieju. Tym razem zawodnicy spotkali się, by zawalczyć o Klejnot Kardynała. Turniej nasz nie jest typowym turniejem szermierczym, gdyż zawodnicy posługują się bronią z oprawą historyczną. Kosze broni oraz stroje nawiązują do wybranej epoki. Tym razem był to XVII wiek, czasy Królewskich Muszkieterów i Gwardzistów Kardynała. Aby zdobyć Klejnot Kardynała należało zdobyć jak najwięcej punktów w sześciu konkurencjach nazwanych zagadkowo: Sprawnie, Celnie, Zwinnie, Pojedynkowo, Z nawijaniem i Bossem. Świetna zabawa z klimatyczną szermierką historyczną przyniosła wiele radości uczestnikom. W efekcie zdrowej rywalizacji główną nagrodę zdobyła Paulina Pająk. Przy okazji zmagań dorosłych postanowiliśmy dopuścić młodszych szermierzy do Turnieju. Młodzież posługując się bezpieczną bronią treningową musiała spróbować swoich sił w tych samych konkurencjach co dorośli. Klejnocik Kardynała zdobyła Katarzyna Misiak. Organizator Turnieju wyróżnił ponadto Emilkę Krawczyk i Marysię Dębowską za nieprzeciętny szyk i grację podczas działań przygotowawczych i zaczepnych podczas turniejowych zmagań.
W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Grażynie Kosibie oraz Dyrekcji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach za udostępnienie sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury. Zapraszamy do galerii.

VIII Międzynarodowy Przegląd Walk Scenicznych „Wśród słowiańskich duchów i potworów” – Głogoczów 2023 przeszedł do historii. W rywalizacji wzięło udział 25 osób. Widzowie obejrzeli pięć etiud o tematyce słowiańskiej, z duchami, potworami i oczywiście licznymi walkami. Najlepiej ocenionym przez publiczność występem była etiuda pt. „Diabeł nigdy nie śpi” słowackiej Grupy Slobodny Semiari. Na drugim miejscu znalazła się etiuda pt. „Nie wszystko co inne to złe” naszego Teatru Walki. Trzecie miejsce wywalczyli szermierze ze Szkoły Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej w etiudzie „Ale za co ?”. Pozostałe miejsca przypadły Grupie Szermjeże z Warszawy oraz Bractwu Śródziemia z Bielska Białej.

Dziękujemy Pani Grażynie Kosibie za współprace przy organizacji wydarzenia. Sponsorom: Miastu i Gminie Myślenice, Myślenickiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu, Starostwu Powiatowemu. Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, Myślenickiemu Klubowi Fantastyki, Akademii Wyobraźni Myślenickiego Ośrodka Kultury, Justynie Gawędzie, Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, Dawidowi Śliwińskiemu, Dominikowi Kawie, Agnieszce Cianciara-Frohlich i wielu innym wolontariuszom, którzy przyczynili się do niewątpliwego sukcesu VIII Przeglądu Walk Scenicznych.

Do zobaczenia za rok.

18

wrz

autor: legal76

W dniach 15,16 i 17 września na zaproszenie Stowarzyszenia Nasz Tenczynek wzięliśmy udział w największej imprezie na Jurze Krakowsko Częstochowskiej pt. Juromania 2023.

W tym roku zdobyliśmy (dotąd nie zdobyty przez nikogo) zamek Tenczyn w Rudnie.

Piracka flaga zawisła na baszcie i przez trzy dni zarządzaliśmy zamkiem.

Były pokazy walki, warsztaty szermiercze i liczne gry i zabawy z publicznością.

Żal było wyjeżdżać z tak urokliwego i gościnnego miejsca ale cóż zrobić, gdy piracka dusza wyrywa się po nowe przygody i łupy.

Do zobaczenia Ahoj !

31

lip

autor: legal76

Załoga Teatru Walki wróciła szczęśliwie z rejsu po Karaibach. Błękitna Zatoka przyjęła nas z wielką gościnnością nie żałując trunków, egzotycznych potraw i wyszukanych tańców. Dziękujemy Markowi i Pedrowi za zaproszenie. Nasza łódź „Destreza” przeszła chrzest bojowy, i choć tafla wody była zrównana z najwyższą częścią burt, bezpiecznie cięła fale z czteroosobową w pełni wyposażoną załogą oraz strzelająca armatą burtową.

22

cze

autor: legal76

Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w przygotowaniu ceremonii otwarcia III Igrzysk Europejskich w Krakowie. Dziękujemy Baletowi Dworskiemu Cracovia Danza za zaproszenie, piękne stroje i niesamowitą charakteryzację. Trzy dni prób w niesamowitej, podniosłej, sportowej atmosferze przyniosło 30 sekund na ogromnej scenie Stadionu Miejskiego Wisły Kraków oraz w Telewizji na żywo w programie transmitowanym do 49 krajów. Takiej publiczności Teatr Walki jeszcze nie miał. Teraz wiemy, że tego typu emocje, atmosfera i życzliwość może uzależniać, dlatego nie możemy się doczekać kolejnych, równie spektakularnych wyzwań. 

 

16

cze

autor: legal76

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaszczyciło nas zaproszeniem do czynnego uczestnictwa w Pochodzie Lajkonika (jedną z najstarszych tradycji i atrakcji Krakowa). Przygotowaliśmy sztukę z licznymi pojedynkami, tańcami i wystrzałami pt. Tatarski jasyr. Pojedynki do kultowej muzyki na scenie największego Rynku w Europie, przy tak licznej publiczności sprawiły nam ogromną radość i „aktorską podnietę”. Nasi Tatarzy byli na tyle przekonujący, że publiczność chciała ratować branki i artystycznie sponiewieranych chłopów i wojów. Zdarzył nam się również niespodziewany bis do muzyki na żywo za co serdecznie dziękujemy 🙂

To już drugi rok gdy nasz Teatr Walki na zaproszenie Wielce Szanownego Gandalfa z Grupy Powrót Bractwa Śródziemia – The return of the Brotherhood of Middle-earth  ma zaszczyt i przyjemność występować przed publicznością w Bielsku Białej. Przemarsze, animacje, gry, zabawy, konkursy i turnieje to wszystko to co lubimy i w czym się najlepiej czujemy. Tym razem TEATR WALKI wystawił premierową sztukę z czasów XVII wiecznej Francji z ulubionymi postaciami z powieści Aleksandre Dumas pt. „Trzej muszkieterowie”. Serdecznie dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie i tyle wspaniałych atrakcji jakie przez te dwa dni nas spotkały.

 

 

 

Jak co roku na początku stycznia zorganizowaliśmy Noworoczny Turniej Rapiera. To już trzecia edycja tego Turnieju. Tym razem zawodnicy spotkali się, by zawalczyć o Sakwę Księcia Elektora. Turniej nasz nie jest typowym turniejem szermierczym, gdyż zawodnicy posługują się bronią z oprawą historyczną. Kosze broni oraz stroje nawiązują do wybranej epoki. Tym razem był to XVII wiek. Aby zdobyć Sakwę Księcia Elektora należało zdobyć jak najwięcej punktów w czterech konkurencjach nazwanych zagadkowo: Sprawnie, Celnie, Zwinnie i Pojedynkowo. Świetna zabawa z klimatyczną szermierką historyczną przyniosła wiele radości uczestnikom. W efekcie zdrowej rywalizacji główną nagrodę zdobyła Paulina Pająk. Organizator Turnieju wyróżnił ponadto Piotra Chomickiego-Bindasa za nieprzeciętny szyk i grację podczas działań przygotowawczych i zaczepnych podczas turniejowych zmagań.
W tym miejscu pragniemy podziękować Pani Grażynie Kosibie oraz Dyrekcji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach za udostępnienie sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury. Zapraszamy do galerii.

Edukacja, sport, rozrywka – tymi słowami możemy podsumować VII Międzynarodowy Przegląd Walk Scenicznych „Na Wyspie Skarbów” – Głogoczów 2022. Cudowna atmosfera w przyjaznym miejscu jakim jest WDK Głogoczów. Publiczność szybko złapała piracki klimat i bawiła się przednio w rytm uderzeń szabel i muzyki barda Pawła Zyguckiego. Swoje występy przedstawiło 5 grup (20 osób). Armaty, dynamit, pistolety, bandera z czaszką i piszczelami i chmura dymu wypełniła scenę gdy aktorzy przenosili swoich widzów w świat pirackich krucjat. Piotruś Pan i kapitan Hak 40 lat później, Mery, Babciny syrop na dobranoc, Pyskaty Skarb oraz Ostatni rejs Karmazynowej Mureny były poddane ocenie Jury. Ostatecznie 1 miejsce zdobył nasz Teatr Walki, 2 miejsce goście ze Słowacji, a 3 miejsce wywalczyły Szermjeże. Drugi dzień obfitował w atrakcje edukacyjne. Grupy pracowały nad motywacją i rozważnym podejściem do życia, a wszystko to pod batutą maestro Dariusza Zielińskiego. Następnie swoimi aktorskimi umiejętnościami podzieliły się dziewczyny z Grupy Szermjeże. Dwa dni cudownych chwil w międzynarodowym gronie przyjaciół, których łączy wspólna pasja i cel: tworzyć, edukować i propagować szermierkę sceniczną, podnosić jej atrakcyjność ku chwale naszego widza i swojej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt: Burmistrzowi Myślenic, Gminie Myślenice, Powiatowi, MOKiS-owi, WDK – Głogoczów, Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, oraz wolontariuszkom z Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.